Satış Ofisimiz : 0212 246 49 49

Kahire Turu, Kahire Turları, Mısır - Kahire - Giza - Luxor - Assuan, Felukka Programları, Müzeler, Özel Mısır Turları, Nil Gezileri
Mısır - Kahire

Nil'in Armağanı; Kahire
Kahire Turu

KAHİRE'DE GEZİLECEK YERLER

Kahire Mısır'ın başkenti olmasının yanında Afrika kıtasının da en büyük şehirlerinden. Nüfusu, 25 milyona kadar çıktığı söyleniyor. Gündüz ve gece her yerden insanlar çıkıyor karşınıza. Sokaklar, yaşam, ortam neredeyse hep aynı. Değişen sadece insanlar. İlk olarak 12 yıl önce gittiğim Kahire'de neredeyse çok az şey değişmiş. İnsanların yavaşlığı, ama trafiğin inanılmaz karmaşası, her yanda bağıran çağıran insanlar, tıpkı trafikte otomobiller gibi...

Bir başka dünya aslında Kahire. Zaten buraya gidenler ya burayı çok seviyor bir kez daha gelmek istiyor. Ya da nefret edip bir daha uğramıyor.

Kahire'de gezecek ve yapacak çok şey var. Ama genel olarak karışıklığa, hijyen olmayan ortama hazırlıklı olun. Karşınıza hemen her an bir rahatsız edici görüntü çıkabilir. 24 milyona yakın kişini yaşadığı söylenen Kahire'de bazı binalar neredeyse 50 yıldır en sürülmemiş. Varın artık nasıl bir görüntünün sizi beklediğini. Bir yanda binlerce turist akın akın buraya akarken, bir yanda yıllardan bu yana değişmeyen şehir...

Mısır, piramitlerin dünyası olarak biliniyor. Yani firavun mezarlıklarının sayısı, o da belirlenen 106 piramit var deniyor. Ancak bunların büyük çoğunluğu yıllar boyunca talan edilmiş. Parçalanmış. İçinden çıkanlar yağma edilmiş. Bir tek Tutankamun'un dışında. Onun mezarında kazı yapan iki İngiliz arkeolog sayesinde, 2019 eşya çıkarılmış ve bunlar Kahire Müzesi'nde özel bir bölümde sergileniyor.

KAHİRE MÜZESİ İÇİNDEKİLER

İkinci adresiniz, Kahire Müzesi olmalı. Burası da inanılmaz hazinelerle dolu. Piramitlerden çıkarılan mumyalar, altın masklar, görmeye değer. Müzeye girerken dikkatli olun. Yanınıza fotoğraf makinesi alıyorsanız ekstra ücret ödüyorsunuz. Bir de video kamera varsa 10 misli yüksek ücret alıyorlar. Video kameraya karşı bu yüksek ilgi Mısır'da çok yaygın. Daha havalimanında başka bir şey sormuyorlar. video kamera soruyorlar. Bir de yanınızda profesyonel kamera varsa o zaman işiniz daha da zor. Kamerayı mutlaka pasaportunuza kaydediyorlar. Bunun için ise havalimanında adamını bulana kadar saatleriniz geçiyor.

Kahire müzesini Mısır'ın antik dünyasının kalbi neredeyse. Yalnız müzeyi gezmeden önce ya kitap alın yanınıza ya da rehber. Çünkü bilmeden gezersen tadını çıkaramazsınız. Yannızda rehber varsa, o zaman gezmeniz günlerce sürebilir.

Günümüzde Firavunların alfabesi ve kulalandıkları dil çözülmüş. Hem de nasıl biliyor musunuz! Ufacık bir taşın üzerinde yer alan yazıtlardan. Çünkü bu yazıtta yer alanlar eski Yunan alfabesi ise yazılmış.

MUMYALAMA NASIL YAPILIYOR.
Müzeye girer girmez sizi nasıl mumyalama yapıldığını anlatan bir bölüm karşılıyor. Burada yer alan bilgilere gore, mumyala işlemi için hafif meyilli bir taş kullanılıyor. Ölen kişi buraya yatırılıyor.

Burun kıkırdağı kırılarak, beyni burun kanalından çekiliyor. Gözlerin içeriye düşmemesi için yine aynı yoldan keten dolduruluyor.

Diğer yandan vücudun yanlarından açılan küçük deliklerden dört ayrı organ zarar görmeden çıkarılıyor.

Vücuttan çıkarılmayan tek organ kalp. Kalp, mahkeme gününde hesap vermek için vücutta kalıyor. Diğer organlar yeniden yaşama dönüldüğünde kullanılmak üzere testilere konularak mumyanın yakınına gömülüyor.

Mumyalama işlemini yapan kişi çakal maskesi takıyor. Ölü yiyen bir hayvan olan çakal onlar için Mumya Tanrısı konumunda. Mumyalama işlemi kırk gün sürüyor. Bir çok medeniyette çokluk belirtilen "Kırk" sayısının Firavunlar içinde önemli olduğu anlaşılıyor. Bu işlem esnasında formülü hala gizli bir sıvı etlerin çürümemesi için vücuda sürülüyor. En son olarak da vücut ketenle sarılarak sandığın içine konuluyor.

Tutankamun dokuz yaşında Firavun olmuş. Ancak onsekiz yaşına geldiğinde başına aldığı bir darbe ile hayatı sona ermiş. Tutankamun'un önemi ise, yaşadığı dönemde yaptığı yönetiminden değil, mezarı korunarak çıkarılan tek Firavun olmasından kaynaklanıyor. Mumyası halen Luksor şehrinde. Yer alıyor. Kahire Müzesi'nde ise, piramitten çıkarılan altın eserler tek tek yer alıyor. Özel odası kendi mumyası mutlaka görülmeli. Büyülenerek çıkıyorsunuz müzeden aslında.

Müzenin mumya kısmı ise insanı açıkçası şok ediyor. Musa Peygamber, Eski Mısır'da köle olarak çalıştırılan insanları Süveyş Kanalı'ndan geçirirken Asa'sıyla denizi ikiye böler. Bu açılan yoldan halk geçer, fakat arkadan kovalayan düşmanları denizin tekrar kapanması ile boğulurlar. Musa'yı kovalayan İkinci Ramses ile burun buruna geliyorsunuz. Ramses'in mumyası incelendiğinde boğularak öldüğü anlaşılmış. Bir çok tarihçi, Yahudilerin Firavun zamanının köleleri olduklarına inanırlar.
Müzede, birbirinden ilginç eserler yer alıyor. Ama en ilginci bugün bile kullanımına insanların zor alıştığı prezervatif, birden karşınıza çıkıyor. Ancak 5500 yıl öncesine ait keten prezarvatif, insanların geçmiş yıllarda da aile planlamasına verdikleri önemi ortaya koyuyor. Ama buna kimsenin uymadığı da Kahire sokaklarında karşınıza çıkıyor.

Gezilecek yerlerin başında tabii ki piramitler geliyor. Bunlar hemen şehrin yanı başında. Tahrir Caddesi'nin sonunda yer alan Giza çölündeki Keops, Kefren, Menkor piramitleri mutlaka görmeniz gerekenler sıralamasında ilk yerde yer almalı.

Gitmek için en ideal yol bir taksi tutmak. Hatta en iyisi gideceğiniz yerleri hesaplayarak günlük olarak araç kiralamak. Böylece daha rahat, hızlı gününüzü değerlendiriyorsunuz. Piramitlerin etrafında at kiralayarak dolaşabiliyorsunuz. Tabii inanılmaz bir pazarlık yapmanız şartıyla.

Kahire'ye gidip de, mutlaka izlemeniz gereken bir başka gösteri ise, gündüz sıcakta gezdiğiniz sfenkslerde gece yapılan ses ve ışık gösterileri. Gösteri öylesine çarpıcı ki, Mısır'a gelen hemen herkes mutlaka izliyor. Ancak talep de fazla olunca yer bulmak bir o kadar zor. O nedenle önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.385-2880 ya da 385-7320 numaralı telefonlardan bu konuda bilgi alabilirsiniz.

KAHİRE TOWER
Burası da Kahire'nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. Nil Nehri'nin hemen yanı başında yer alıyor. İlginç bir mimarisi var.
Ana girişinde yer alan devasa ağacı ve köklerini mutlaka görün. Gerçekten ilginç. Salkım saçak dev gibi birkaç gövdeden oluşuyor. Kahire kulesi, 180 metre yüksekliğinde bir yapı. Tepesinde iki katlı döner restoran'ı var. Manzarası tüm Kahire'ye hakim.

Etrafında bulunan Endülüs Bahçeleri değişik özelliklere göre düzenlenen yemyeşil bir dokuyu barındırıyor.İçlerinde değişik bitkiler de yer alıyor. Keyifle geziyorsunuz.

ÖLÜLER ŞEHRİ

Şehir dışında bulunan Kahire Kalesi'ne giderken, vaktiniz varsa, "Ölüler Şehri" denen eski Memluk mezarlığına gidin. Günümüzde burada yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı belirtiliyor. Kaldırılması için Mısır'da tartışmalar yapılan eski mezarlıkları da gezin. Çünkü orada mezarlık bekçilerinin mezar üstlerinde evleri yer alıyor.

Burada yaşam öylesine yoğunlaşmış ki, Kahire'de doğan bir çok çocuğun ikamet adresi olarak mezarlığın gösterilmesi üzerine, yetkililer harekete geçmiş. Şimdi burayı boşaltıp mezarları çöle taşımayı düşünüyor.

Yerlerine de, 4'er katlı, modern yerleşimler planlanıyor. Ölümle yaşamın bu denli iç içe bulunduğu bu yer de, Kahire'nin turistik atraksiyonlarından biri haline gelmiş. İyi bir rehberle burası gezilmeli...

EL EZHER CAMİSİ; Kahire'de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Han Halili çarşısının karşışında yer alıyor. Gerek mimarisi, gerekse dini özellikleriyle, Kahire'nin en ilginç yerlerinden biri.

FELLUCA GEZİSİ: Kahire'ye gidince yapılacaklardan mutlaka biri de, Nil nehri üzerinde fellucalarla gezmek. Binerken insana güven vermese de geleneksel fellucalarla nehirde gezerken, şehrin bir başka açıdan görüp, Kahire'nin gizemini belki daha iyi anlarsınız.

RAMSES TREN İSTASYONU
Ramses Meydanı'nda yer alıyor. Kahire'nin kalbinin attığı yer sayılır. Ülkenin her tarafına trenler kalkıyor. Eski bir bina. Ana kapıdan içeri girer girmez insan kalabalığı insanı şaşırtıyor. İçerden İskenderiye, Luxor, Aswan gibi şehirler başta olmaz üzere her yere tren bulabilirsiniz. Burada kalıp gerçek Mısır yaşamını gözleme şansınız var.

SULTAN HASSAN CAMİSİ; 14. YY CAMİSİ. Kandilleri altından yapılmış. Gerçekten değişik bir camii...

TÜRKMEN MEYDANI; Aswan, Hurghada, Kızıldeniz'e kalkan otobüslerin terminali...Burası da insan pazarı adeta. Capcanlı..

AL FETİH CAMİSİ; Kahire'deki en yüksek minareli cami.

AMR IBN AL AS CAMİSİ ; Mısır'ın ilk camisi 642 yılında yapılmış. Mimarisi ve görüntüsü ile ilginç. Tek katlı. Görülmeye değer bir cami...

 

7/24 iletişim hattımız :
0541 34 TATİL
0541 348 28 45

 

Tel: +90 212 246 49 49 Faks: +90 212 246 66 01
Satış Ofisi : Cumhuriyet Cd. 191/A Harbiye - Istanbul / TURKEY

www.tivoli.com.tr